Kickboxing

Dünyanın ilk karma dövüş sistemidir, eklektik bir disiplindir. İlk gelişim sürecinde Karate ve Muay Thai'den esinlenerek geliştirilmiştir. İlerleyen süreçte Boks, Taekwondo gibi dövüş sporlarından çeşitli teknikler eklenmiştir. Kickboxing'de gösterişli tekniklere pek yer yoktur, a noktasından b noktasına en hızlı ulaşacak tekniklere yer verilmiştir. Savunma ve saldırı aynı anda yapılmaktadır, diz ve dirsek teknikleri ile son derece etkili bir dövüş sanatı olarak dünyanın pek çok yerinde popüler olarak uygulanmaktadır. Tekniklerin büyük kısmı knock out'a yönelik sert bir spordur.
Türkiye kickboks sporunda dünyanın en iyi ilk üç ülkesinden birisidir.
Kickboks aerobik ve kardiyo yönü yüksek olan bir dövüş sanatı olmasından dolayı kilo kontrolü, güç, dayanıklılık ve esneklik için de ayrıca bir egzersiz metodu olarak kullanılmaktadır.
1 saatlik bir antrenmanda ortalama 1200-1500 kalori harcandığı için özellikle kilo sorunu olan kişiler için adeta bir fat killer'dır.

Muay Thai

Tarihi 1300'lü yıllara kadar dayanan Muay Thai'de eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Muay Thai'de tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarına göre daha yavaşlık vermekle birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır. Bugün kickboks ile muay thai'yi birbirinden ayırmak ilk etapta epey zordur. İki disiplin temelde ring müsabakalarındaki kurallarla birbirinden ayrılmıştır. Muay Thai dövüşlerinde üst üste diz ve dirsek vuruşları serbest bırakılmıştır ve clinch (kırışma/güreş) esnekliği vardır.

Antrenman Metodolojimiz

Metodolojimiz gölge boksu, pad work, cross fit (istasyon) egzersizleri, esneme, sparring (eşli dövüş) ve stretching sistemine dayanmaktadır. Bugün klübümüzde dünya standartlarında ve K1 sisteminde eğitim verilmektedir.


Martial Arts'la ilgileneceksiniz antrenörlerinizi iyi seçmelisiniz ring tecrübesi olmayan, şampiyonluk yaşamamış kişileri kendinize hoca olarak seçmeniz sizin ve gelişiminiz için iyi olmayacaktır. Savaş sanatları savaşçı ruhlu insanlardan öğrenilir.


Bazı Sorular ve Cevapları


Sakatlanmaktan korkuyorum, sakatlanır mıyım?

Halı saha maçında ya da bale yaparken sakatlanma ihtimaliniz kickboks'ta sakatlanma ihtimalinizden daha yüksektir. Şu ana kadar salonumuzda bir sakatlanma yaşanmadı.
Bu linkten spor risk sralaması ile ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.


Birbirinize gerçekte vuruyor musunuz?

Evet gerçekten vuruyoruz. Hatta ilk antrenmanına cuma günü katılırsan eğlenceli bir başlangıç yapacağının garantisini veriyoruz :)


Yeterince esnek değilim bu sporu yapabilir miyim?

Hiç birimiz başladığında yeterince esnek değildi, bir yerden esnemek gerekiyor değil mi? :)


35 yaşındayım bu sporu yapabilir miyim?

45 yaşında salonumuza başlayıp döner tekme atan sporcularımız var, sen neden yapamayasın ki.


Kickboks öğrendiğimde okul arkadaşlarımı dövebilecek miyim?

Biz sporcu ve şampiyon yetiştiriyoruz serseri değil, insanlara kaba kuvvet uygulayarak kimse hedeflerine ulaşamaz. En son istediğimiz şey gençlerin sokakta birbirine zarar vermesidir.


Kilo vermeme gerçekten yardımcı olur mu?

105 kilo ile başlayıp sadece 2,5 ayda 85 kiloya düşen sporcularımız var. Sen yeter ki iste gerisini biz hallederiz.